Outstanding Tree Farmers of the Year – Complete History

YearTree FarmerTownCounty
2019Don Newell & FamilyThondikeKennebec
2018Russell Black & FamilyWiltonFranklin
2017Pam & Brian WellsOld TownPenobscot
2016Pine Tree SocietyRomeKennebec
2015Wayne & Peggy ColemanBaileyvilleWashington
2014Hidden Valley Farm & Hidden Valley Nature CenterJeffersonLincoln
2013Abbott & Miriam LaddBelgradeKennebec
2012Ernest & Alberta AngevineBethelOxford
2011Allen Higgins & Paula HersomBrunswickCumberland
2010Andrew Abello & Amanda RussellEdgecombLincoln
2009John & Marie DudleyAlexanderWashington
2008Laurence & Edith ParkPresque IsleAroostook
2007Josiah & Kathleen PierceBaldwinCumberland
2006Malcom & Dorothy CoulterEddingtonPenobscot
2005Len & Nancy Price NewburghPenobscot
2004Willard WalkerCanaanSomerset
2003Clark A. GrangerChinaKennebec
2002Arlan & Eleanor JodreyBethelOxford
2001Jacques WeinsteinGarlandPenobscot
2000Bell Family - Tide Mill FarmsEdmundsWashington
1999Reverand Gerald WearyNewcastleLincoln
1998Jim & Sandra PottlePerryWashington
1997China SchoolsChinaKennebec
1996Carleton JonesVassalboroKennebec
1995Steve & Diana HobartBlanchardPiscataquis
1994William Weston & FamilyRumford CenterOxford
1993Chandler BrothersNew GloucesterCumberland
1992Dr. Frank GilleyEast HoldenPenobscot
1991Donald & Pam SmileyFarmingtonFranklin
1990Leroy Souther & SonsLivermore FallsAndroscoggin
1989Joe Barth FamilyAlnaLincoln
1988Dennis & Douglas SmithDover-FoxcroftPiscataquis
1987Wallace FenglerScarboroughCumberland
1986Urban C. BartlettBethelOxford
1985Martin & Sally MorseWellsYork
1984Ronald LockeDover-FoxcroftPiscataquis
1983Dr. Frank GilleyEast HoldenPenobscot
1982Norman LabbeAshlandAroostook
1981Charles C. BassettArundelYork
1980Reverand Gerald WearyNewcastleLincoln
1979General Clayton O. Totman WaldorboroLincoln
1978Edward FreemanDamariscottaLincoln
1977Portland Water DistrictPortlandCumberland
1976Duncan HowlettCenter LovellOxford
1975P.H. Chardbourne & Co. BethelOxford
1974James PottlePerryWashington
1973Wallace FenglerScarboroughCumberland
1972Raymond WingNewportPenobscot
1971Dr. Frank GilleyEast HoldenPenobscot
1970Myles E. Smith & SonsDover-FoxcroftPiscataquis
1969Eddie JalbertFort KentAroostook
1968Julian C. HowardKennebunkportYork
1967James R. LaCasceDover-FoxcroftPiscataquis
1966Marlin Thurston & SonsWest PeruOxford
1965Donald E. FitzpatrickDanforthWashington
1964Melvin AmesArkinsonPiscataquis
1963Leroy Souther & SonsLivermore FallsAndroscoggin
1962Urban C. BartlettBethelOxford
1961Arthur Jeane & SonsWindsorKennebec
1960Arthur W. Frecker, Jr. FarmingtonFranklin
1959Harland MoultonShapleighYork
1958Joe Boivin & We ScroneRumfordOxford
1957Melvin AmesAtkinsonPiscataquis
1956Anthony MendesDixfieldOxford
1955Norman HamlinOxfordOxford
1954W. Lawson DauphineeGuilfordPiscataquis

Comments are closed.